sanktuarium

Ważne daty z kroniki fatimskiej

22 marca 1907
w Aljustrel przychodzi na świat najmłodsze dziecko w rodzinie dos Santos – Łucja.

11 czerwca 1908
urodził się Franciszek Marto.

11 marca 1910
urodziła się młodsza siostra Franciszka – Hiacynta.

1916
trzykrotnie objawia się dzieciom Anioł, na łące w Loca do Cabeco.

13 maja 1917
pierwsze objawienie się Matki Bożej. Maryja prosi dzieci, aby przychodziły do Cova da Iria przez sześć kolejnych miesięcy, zawsze 13. dnia miesiąca. Poleca im także, by codziennie odmawiały Różaniec.

13 czerwca 1917
podczas drugiego objawienia Matka Boża wyjawia, że Pan Jezus chce ustanowić na świecie nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.

13 lipca 1917
Matka Boża pokazuje pastuszkom piekło. Zapowiada koniec wojny i jednocześnie ostrzega, że jeśli ludzie nie przestaną obrażać Boga, to nastanie kolejna wojna – jeszcze straszniejsza. Zapowiada też, iż przyjdzie prosić o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i o przyjmowanie w pierwsze soboty miesiąca Komunii świętej wynagradzającej. Maryja ostrzega, że jeśli Jej życzenia nie zostaną spełnione, to w Rosji „bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła”.

13 sierpnia 1917
lokalne władze aresztują troje pastuszków i próbują zmusić ich do zaprzeczenia, że widzieli Matkę Bożą. Grożąc dzieciom śmiercią, usiłują także wydobyć od nich tajemnicę, którą powierzyła im Piękna Pani.

19 sierpnia 1917
podczas czwartego objawienia Matka Boża ponawia daną w lipcu obietnicę, że uczyni cud w Cova da Iria, aby wszyscy uwierzyli, że pastuszkowie mówią prawdę.

13 września 1917
Maryja zapewnia dzieci, że Bóg jest zadowolony z ich modlitwy i ofiar. Prosi, by nadal odmawiali Różaniec.

13 października 1917
w trakcie ostatniego objawienia Maryja przedstawia się dzieciom jako Matka Boża Różańcowa. Zgromadzone tłumy są świadkami cudu „tańczącego słońca”. Dzieci mają widzenia św. Józefa z Dzieciątkiem i Matki Bożej. Po chwili na niebie ukazuje się Pan Jezus z Matką Bożą Bolesną. Następna wizja odnosi się do Matki Bożej z Góry Karmel. Podczas objawienia Pan Jezus i św. Józef czynią nad światem znak krzyża.

4 kwietnia 1919
w wieku 11 lat umiera Franciszek Marto. Przyczyną jego śmierci była grypa zwana hiszpanką.

20 lutego 1920
umiera 10-letnia Hiacynta Marto. Podobnie jak jej brat zachorowała na hiszpankę. Potem wywiązało się zapalenie płuc i oskrzeli. Hiacynta umiera w samotności w szpitalu w Lizbonie – tak jak zapowiedziała jej Matka Boża.

13 października 1930
Kościół oficjalnie potwierdza wiarygodność objawień fatimskich.

1934
Łucja składa śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr św. Doroty w Tuy.

1935
s. Łucja zaczyna pisać wspomnienia związane z objawieniami w Fatimie.

1941-1944
s. Łucja spisuje 3 części „tajemnicy” fatimskiej.

1948
s. Łucja – za specjalnym zezwoleniem papieża – odchodzi ze Zgromadzenia Sióstr Doroteuszek i wstępuje do Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Coimbrze. W karmelu przyjmuje imię s. Marii Łucji od Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi.

13 maja 1981
zamach na życie Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie.

13 maja 1982
pierwsze spotkanie Siostry Łucji z Janem Pawłem II w Fatimie.

13 maja 2000
Jan Paweł II dokonuje beatyfikacji Franciszka i Hiacynty Marto.

13 lutego 2005
s. Łucja odchodzi do wieczności.